Datum / čas
7. prosince 2024 - 8. prosince 2024
Celý den
Místo konání
Psychologické centrum Alivio
Trauma a nervový systém
Na tomto víkendovém semináři se seznámíte se se základními principy vlivu šokového i chronického vývojového stresu na nervový systém, nejen z pohledu polyvagální teorie. Tato znalost může rozšířit chápání a postupy v terapeutické práci s následky traumatu i dalších psychických obtíží. Nebude chybět propojení s existenciální analýzou.
„Trauma není ta událost, která se stala, ale to, co to způsobilo uvnitř člověka.“ (Gabor Maté)
Na tělesné rovině je následkem traumatické zkušenosti dysregulace nervového systému. Autonomní nervový systém (ANS) neustále vyhodnocuje, zda je člověk v bezpečí či nikoliv. Traumatická událost ovlivnila fyziologický stav a tento stav pak dlouhodobě ovlivňuje to, jak se člověk cítí tělesně i psychicky a jak vnímá sebe i okolní prostředí. „Trauma narušuje naši schopnost navazovat vztahy s druhými lidmi tím, že vzorce pro mezilidské interakce nahrazuje vzorci pro ochranu.“ Stephen Porges, autor polyvagální teorie.
Obsah kurzu: Dělení a funkce autonomního nervového systému, sympatikus a parasympatikus, dvě odlišné větve nervu vagu. Co trauma působí na rovině ANS, co potřebuje po narození dítě, aby se jeho ANS dobře dovyvinul, jak můžeme přispívat k dobré regulaci ANS v terapii? Dobrý tonus nervu vagu přináší uvolnění, otevřenost, je protiváhou stresu a podporuje regeneraci a tělesné zdraví – čím vším ho lze podpořit i mimo terapii?
Součástí budou různá sebezkušenostní cvičení zaměřená na tělo.
Tento seminář je nejvíce vhodný po předchozím absolvování kurzu traumaterapie, ale není podmínkou.
Termín: 7.-8.12.2024
Místo konání: Centrum Alivio, Badeniho 1, Praha 6 – Hradčany (pouze prezenční)
Cena: 3910,- Kč (pro členy české SLEA 3 570,- Kč)
Časový plán víkendu: sobota 9.30 – 18.30 hod, neděle 9.00 – 14.00 hod.
Seminář je součástí dalšího vzdělávání v LT a EA.
Bude zažádáno o akreditaci AKP v rámci systému celoživotního vzdělávání.
Lektorka: PhDr. Lucie Scholl
psycholožka a psychoterapeutka v soukromé praxi, studium psychologie na FFUK, psychoterapeutický výcvik v logoterapii a existenciální analýze SLEA, kurz Psychodynamické imaginativní traumaterapie PITT podle Luise Reddemann, seminář traumaterapie a seminář psychosomatiky institutu Biosyntézy, výcvik v EMDR, seminář traumaterapie zaměřené na tělo (GLE – Markus Angermayr), online přednášky a workshopy Besser van der Kolka, Stephana Porgese a Petera Levina.
„Ve své praxi s traumatizovanými klienty vnímám jako nejužitečnější propojení existenciální analýzy a psychodynamické imaginativní traumaterapie, kdy přes práci s postoji, emocemi a imaginacemi ovlivňujeme i tělesný stav (tedy top down), s přístupem, kdy naopak přes práci s tělem působíme na emoce a kognici (tedy bottom up).“